Każda osoba, która zdecydowała się na zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej, powinna się do tego dobrze przygotować. Na rynku nie brakuje firm, które bez skrupułów wykorzystują trudną sytuacją finansową ich klientów do zwiększenia własnego dochodu. W związku z tym pojawia się pytanie, na co zwrócić szczególną uwagę przed zaciągnięciem pożyczki. Odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Wiarygodna firma chce wiarygodnych klientów

 

Tak, jak zostało wspomniane, każda rzetelna firma pożyczkowa chce, aby zaciągnięte u niej zobowiązania zostały spłacone. Jest to sytuacja win-win, czyli okoliczność, kiedy obydwie strony umowy są zadowolone z osiągniętych rezultatów. Firma pożyczkowa uzyskuje dochód, a pożyczkobiorca zyskuje wolne środki finansowe. Sytuacja jednak się komplikuje, gdy głównym źródłem dochodu firmy pożyczkowej nie są uczciwe opłaty, ale horrendalnie odsetki oraz kary umowne.

 

Mogą się one pojawić m.in. gdy pożyczkobiorca ma problemy ze spłaceniem zobowiązania. Dlatego, aby wybrać wiarygodną firmę, należy przeglądać jedynie te instytucje pozabankowe, które wymagają od swoich klientów potwierdzenia ich wiarygodności kredytowej oraz danych osobowych, dzięki czemu pożyczka nie dostanie zaciągnięta na nieświadomą tego osobę. Co to wszystko oznacza w praktyce?

 

Jeżeli parabank nie chce dokumentu poświadczającego uzyskiwany dochód, nie sprawdza klienta i w rejestrze dłużników, to nie może być godna zaufania. Oczywiście nie dotyczy to m.in takich firm jak Lendon opinie na temat tego parabanku są pozytywne, a o samej wiarygodności tego przedsiębiorstwa świadczy m.in taki fakt, że wymaga ona od swoich klientów złożenia stosownych dokumentów. Jakie są inne kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę?

 

Sprawdź firmę!

 

Nigdy nie powinno zaciągać się jakichkolwiek zobowiązań w firmie, która nie jest zarejestrowana w Polsce. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest sprawdzenie, czy interesujący nas parabank jest na liście Krajowego Rejestru Sądowego i ma swoją siedzibę w Polsce. Dodatkowo oczywiście firma powinna mieć swój własny NIP oraz REGON. Nie powinny to być jednak jedyne działania, które są podejmowane w celu zweryfikowania firmy pożyczkowej.

 

Bezwzględnie należy także sprawdzić opublikowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego listę mało wiarygodnych podmiotów, wobec których toczą się prokuratorskie śledztwa lub procesy sądowe. Obecności firmy pożyczkowej na publikowanej przez KNF liście jest wystarczającym powodem, aby nie rozpoczynać z nią współpracy. Niezależnie od oferowanych warunków pożyczki.

 

Oczywiście najpopularniejsze firmy pożyczkowe zawsze są zarejestrowane w Polsce i mają tutaj swoje siedziby. Odpowiednim przykładem może być m.in ciesząca się dużym zaufaniem Wonga opinie na temat tej firmy pożyczkowej są pozytywne, ze względu na przejrzystość zawieranych z nią umów czy też z powodu podejścia z szacunkiem do osób chcących zaciągnąć pożyczkę.

 

Nie zapominaj o kosztach pożyczki

 

Kolejną i nie mniej ważną kwestią jest rzeczywisty koszt zaciągniętej pożyczki. Terminu tego nie powinno mylić z popularnym RRSO, który informuje o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Wbrew pozorom wskaźnik ten nie zawsze pokazuje, jaki jest rzeczywisty koszty pożyczki. Dotyczy to szczególnie umów, które są zawierane na okres dłuższy niż 12 miesięcy.